Åpning av fabrikk

Celltech Solutions Factory Opening

Vår søsterselskap, Celltech Solutions Oy, har åpnet en ny fabrikk som produserer batteriplattformer for industriell elektrifisering i Tampere, Finland. Fabrikken ble innviet 4. oktober 2022, og produksjonsserien vil starte tidlig i 2023.

Overgangen til grønn energi krever industriell elektrifisering, og Tampere gir en gunstig ramme for denne utviklingen. Siden 2014 har Celltech Solutions Oy forberedt seg på å starte produksjon av batterisystemer ved å ansette eksperter, sikre forsyningskjeder og utforme batterisystemer som passer til de spesifikke behovene til industrielle kjøretøy.

«Timingen må være riktig, og nå er riktig tidspunkt å starte produksjonen. Dette er en fantastisk dag! I dag går vi inn i fremtiden sammen med Celltech, Addtech, Finland, og kanskje til og med til en viss grad hele verden», sa Niklas Stenberg, administrerende direktør og president i Addtech AB, i sin åpningstale.

Niklas Stenberg Ceo President Addtech Ab
Niklas Stenberg, CEO and President of Addtech AB

«Det er ingen tilfeldighet at vi åpner en fabrikk i Tampere. Det er globale kunder her, et godt partnernettverk og et førsteklasses teknisk universitet, takket være hvilket lokalområdet har dyktige arbeidere og andre samarbeidsmuligheter.»

Celltech Solutions Oy’s batterisystemer vil bli brukt blant annet i gruve-, havn-, skogsmaskin- og robotindustriene. En av de første kundene er produsenten av anleggsmaskiner, Dynapac AB, hvis elektrifiserte veivalsere vil bruke batterisystemer levert av Celltech Solutions.

«Batterier har aldri spilt en så stor rolle i samfunnet som de gjør i dag, av den enkle grunn at batterier er en viktig del av overgangen til ren energi,» uttalte Finlands næringsminister Mika Lintilä i sin åpningstale.

«Det kan sees at nesten alt som kan elektrifiseres, vil bli det. Dette krever mange batterier, og det er flott å se at Celltech Solutions investerer for å kunne møte denne økende etterspørselen,» fortsetter han.

«Prisgunstig fornybar energi og raskt utviklende batteriteknologi vil i betydelig grad endre måten vi produserer og lagrer energi på de neste tretti årene,» sa viseborgermester i Tampere, Matti Helimo, i sin tale.

Celltech Solutions story

«For øyeblikket produseres over 75% av verdens energi ved bruk av fossile brensler eller kjernekraft. Ifølge estimater vil fornybar energiproduksjon være konkurransedyktig med hensyn til kostnader på midten av 2020-tallet, og innen 2050 vil den ha erstattet fossil energi innen industri, logistikk og energiproduksjon. Krigen i Ukraina og dens konsekvenser for energisektoren og næringslivet i Europa må ikke stoppe oss på veien mot disse globale målene,» fortsetter han.

Celltech har lenge vært Finlands ledende selskap innen spesialiserte batterisystemer og er sammen med sine søsterselskaper en av de største aktørene i sitt felt i Europa. Den nye fabrikken i Tampere er en del av Celltechs vekstplan.

«Gjennom kontinuerlig rekruttering vil vi ansette over 50 personer ved fabrikken i Tampere i løpet av dette og neste år,» sier Kim Nikitin, administrerende direktør i Celltech Solutions Oy.